Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sporun Cilde Faydaları

SPOR CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR Mİ?

SPOR CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR Mİ?

Gelişen teknolojinin ve toplum yaşamının büyük avantajları olduğu kadar, beraberinde getirdiği çok ciddi sağlık sorunları da söz konusudur. Bu olumsuz etkilerden korunabilmek adına yapılabilecek en mantıklı hamle ise spor yapmaktır. Metabolizmanın faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde yürütebilmesi için bazı temel öğelerin “düzgün” bir biçimde çalışması gerekmektedir. Bu konudaki aksaklıklar cilt güzelliğinden, gündelik hayat standartlarınıza kadar hayatınızın her noktasında doğrudan etkiye sahiptir. Spor cildi güzelleştirir, sıkılaştırır ve vücut sağlığının korunmasında oldukça faydalıdır.
spor-yapan-kız-360x190
 

Spor Ve Cilt Arasındaki İlişki

Spor yapmak vücudunuzun doğal yollardan endorfin salgılamasını sağlamaktadır. Endorfin ise bir diğer adı ile mutluluk hormonu olarak bilinmekte ve insan beyninin “mutlu hissetmek” kavramını algılayabilmesini sağlamaktadır. Zaman içerisinde yoğun stres, yorucu iş temposu, kirli şehir havası, vakit darlığı gibi konular nedeni ile endorfin salgısı düzeylerimiz oldukça düşmekte, beyin ve vücut yıpranmaktadır. Bu noktadan itibaren endorfin takviyesi kaçınılmaz bir hal almaktadır ki bunun en güzel yöntemi ise spor yapmaktır.

 

 

Spor Yapmamanın Faydaları

Bebekler büyüme aşamasında iken, nabızları ortalama olarak 120 civarında atmaktadır. Çocuklarda bu sayı biraz daha düşerek 100-110 aralığına gerilemektedir. Yetişkinlik dönemine gelindiğinde bir bireyin nabzı 80-95 aralığında atmaktadır. Bilimsel açıdan bu durumun bir sonucu olarak, yetişkinlik döneminde yaraların iyileşmesi gecikmekte, yorgunluk hissi daha fazla olmakta, kaslar daha çabuk yorulmakta ve birçok hormonun salgılanma düzeyleri düşmektedir. Nabzın yükseltilerek, vücutta yenileme hızının belirli bir düzeyde tutulabilmesinin tek doğal yöntemi ise spor yapmaktır. Sportif faaliyetler esnasında bir bireyin nabzı ortalama olarak 160 ila 185 aralığında atmaktadır ki bu bütün kılcal damarlarınıza kan pompalanması anlamına gelmektedir.

 

Cildimiz organlarımız, kaslarımız ve kemiklerimiz arasındaki ilişkiyi saklayan ve onları dış etkenlerden koruyan bir perde görevi görmektedir. Ancak tıpkı bir evi koruyan duvarlarda olduğu gibi, cildimizin de belirli bir bakıma ihtiyacı vardır. Cilt bakımı ile duvarlar arasındaki tek fark ise, duvarların belirli periyotlar içerisinde bakıma ihtiyaç duyarken, cildinize her zaman dikkat etmeniz gerekmesidir.

 

Yardımcı ürünler, peeling, mezoterapi, fibrocell yani kök hücre tedavisi ve doğal kremler gibi birçok farklı yöntem, cilt yenilenmesi üzerindeki olumlu etkileri ile bayanların imdadına koşmaktadır. Ancak hiç bir yardımcı ürün, spor kadar sağlıklı ve etkili bir biçimde cilt bakımı olanağı tanımamaktadır. İçeriklerinde kullanılan kimyasal maddeler, bir yandan tamir ederken, diğer yandan cildinizi yıpratmaktadır. Kök hücre tedavileri ise vücutta hücre yenilemesini sağlayan mekanizmanın tembelleşmesine yol açabilmektedir. Ancak spor, hiç bir yan etkisi bulunmadan, cilt bakımı ve sağlık standartları artışını birlikte sunabilmektedir. Unutmayın ki, sağlıklı ve güzel bir cilt, ancak sağlıklı bir vücutta bulunacaktır.