Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri; Saç

Saç Dökülmesinin Nedenleri; Saç dökülmesi kadın erkek ayırt etmeden en sık görülen sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre günde yaklaşık 100 kıl kökü dökülmesi son derece normal. Saç dökülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık. Saç dökülmesinden söz edebilmek için en az 100′ün üzerinde saçın dökülmesi gerektiği belirtiliyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy “Dermatoloji uzmanı Dr. Gökhan Okan” Dermatoloji uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Normal bir insanın başında 100 bin saç bulunur. Saç sayısı sarışınlarda yüzde 10 fazla, kızıllarda yüzde 10 azdır” diyor ve saç büyümesinin üç ana evresi bulunduğunu belirterilave şunları söylüyor:

“Anogen, katogen ve telogen evre vardır. Anogen evre, saçın aktif büyüdüğü evredir. Bu evrede saçın çoğalma, olgunlaşma ve farklılaşması gerçilaveleşir. Saç kökünde pigment yapımı olur. Saç kökünün en uzun evresidir. Kılların yüzde 90′ı anogen fazdadır. Bu evre ortalfakat 6-10 yıl sürer. Anogen evreyi katogen evre takip eder. Bu evre kıl köklerinin kontrollü gerileme evresidir. Ortalfakat 14-21 gün sürer. Son aşfakat telogen evredir. Kılların dinlenme safhasıdır. Bu evrenin sonunda kıllar dökülür. Telogen evre ortalfakat 30-90 gün sürer.”

menapoz-sac-dokulmesi

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinden sorumlu tutulan en önemli neden androgenik alopesi. Erkilave tipi saç dökülme olarak da adlandırılan androgenik alopesi hem erkilavelerde, hem de bayanlarda görülüyor. Dr. Gökhan Okan, ‘Bayanlarda saçın tüm alanlarında açılma şilavelinde kendini gösterirken, erkilavelerde ise alından başlayıp, iki yanda belirginleşir ve başın üst kısmında belirginlik gösterir’ diye konuşuyor.

Erkilave tipi dökülme

Erkilave tipi saç dökülmelerinde androgenlerin rolü bulunuyor. Bu tip dökülmelerin kalıtımsal alt yapısı bulunduğunu hatırlatan Dr. Gökhan Okan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ergenlikte başlar ve yaşla birlikte artar. Bazı erkilavelerde ileri yaşlarda başlayabilir. Olayın gelişiminde androgen fazlalığı ya da saç dökülme geninin mevcudiyeti rol oynar. Bayanlarda testesteron yüksilaveliğiyle birlikte ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu gibi durumlarda hormonal sebeplerden dolayı dökülme gelişebilir. Androgen miktarı normal olsa bile saç dökülme geni mevcutsa, dökülme gelişebilir. Gen anne ya da babadan geçebilir.”

Stresin dökülmedilavei rolü

Saç dökülmesinde stresin büyük rolü olduğu konusunda yaygın bir kanaat bulunuyor. Bilimsel araştırmalar da bunu doğruluyor. Etki milaveanizması bilinmemilavele birlikte, kıl kökünü çeviren sinir hücrelerindilavei kimyasal aktivite değişiminin, kıl köküne ters etki yaptığı kabul ediliyor. Dr. Gökhan Okan, “Dökülme, stres devam ettiği müddetçe sürer, stres azaldıktan sonraki birkaç ay daha devam edebilir” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Çok sayıda faktör telogen efflizm dediğimiz genel saç dökülmesine sebep olur. Telogen faza giren kıl köklerinde fazlalık olur. Telogen efflizmaya, besinsel ilavesiklikler (özellikle demir), sıkı diyet, hormonlar, yüksilave ateşli hastalıklar, akut kan kaybı, kullanılan ilaçlar, tiroid hormonları ve kronik hastalıklar sebep olur. Şampuanlar, saça uygulanan kozmetikler saç köküne zarar vermilavetedir. Özellikle kuru saça sahip olan kişilerde kıl köklerindilavei kimyasal bağlar kolaylıkla zarar görebilir. Bu faktörlerin saç dökülmesine sebep olduğu bilindiğinden bu sebeplerin araştırılması gerilaveir. Telogen Efflizm olan hastada etyolojik nedenler araştırılmalı, androgenik alopesi bulunan bayanlardaysa hormonal faktörlerin rolü olup olmadığı incelenmelidir.”

Tedavi çeşitleri

Saç dökülmelerinde çok sayıda bitki ve yosun ilavestrelerinden hazırlanan losyon ve şampuanlar kullanılıyor. Ancak bu ürünlerin bilimsel etkinliğini kanıtlayacak bulgular bulunmuyor. Dr. Gökhan Okan saç dökülmesinin yalnız bilimsel yöntemlerle tedavi edilebileceğini hatırlatarak bu yöntemlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:

Minoksidil:

Erkilave ve bayanlarda, erkilave tipi saç dökülmelerinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın yüzde 2′lik formu bayanlar, yüzde 5′lik formu ise erkilaveler için onaylanmıştır. Haricen uygulanır. Saçlı deride Minoksidil sülfite dönüşür, saçtaki dfakatrlar genişler, böylece kılların daha iyi beslenme ve büyümesine sebep olur.

Properia:

Aktif maddesi Finasterid olan bir ilaçtır. Etkisini kıl köklerinin büyümesinden sorumlu hormon olan testesteronun daha aktif hormona dönüşümünü sağlayan enzimin etkisini durdurarak gösterir. Dehidro testesteron kıl köklerinde büyümeyi durdurucu özelliğe sahiptir. 18-41 yaş arası erkilavelerde kullanılır. Bayanlarda hamilelikte fetüs gelişimi üzerindilavei olumsuz etkisinden dolayı kullanılmaz, menopoz dönemindilavei kadınlardaetkisizdir.