Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aksesuar olarak ve sevdiklerinize

Aksesuar olarak ve sevdiklerinize hediye olarak pırlanta birçok insanın vazgeçilmez parçalarından birisidir.

2014-pirlanta-yuzuk-modelleri-2

Aksesuar olarak ve sevdiklerinize hediye olarak pırlanta birçok insanın vazgeçilmez parçalarından birisidir. Ancak şık görünümünün oldukça pahalı olmasından dolayı değerli olan bu taşları satın alırken dikkatli olmanız gereken birtakım hususlar vardır.

Satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konuların en başında sertifikalar yer alır. Ürün sertifikasının gerçek olup olmadığını tespit ettikten sonra uluslararası sertifikaya bakmalısınız. Ürünün uluslararası alanda geçerli olup olmadığını belirleyen sertifikaya sahip olması önemlidir.

Sertifikalar pırlanta başına verilen sertifikalar olduğu için maliyetleri yüksektir ve küçük bir pırlanta için birçok sertifika gerektiğinden dolayı genelde sertifikalar alınmaz. Aynı zamanda Türkiye’de uluslararası sertifika sahibi olarak satış yapan çok az sayıda firma vardır.

Pırlantanın Berraklığı Nasıl Olmalıdır?

Ancak ürün satın alırken en azından ürün sertifikalı bir pırlanta olup olmadığı muhakkak sorulmalıdır. Ürünün dış görünümünde herkesin tercihi beyaz ve parlak bir görünümdür. Beyaz renkli olmasa bile ürünün beyaz olduğunu söyleyecek birçok satıcı ile karşılaşabilirsiniz.

Bu sebeple ürünü satın almadan önce yüksek ışık altında pırlanta taşını ışığa tutarak titiz bir şekilde satıcının söylediğinin doğru olup olmadığını kendi gözleriniz ile onaylayın. Pırlantalar, berraklık konusunda da ele alınması gereken parçalardır.

Berraklık özelliği taşın içindeki karbon parçalarıdır. Bu karbon parçalarını ne kadar fazla görebiliyorsanız taşın değeri bir o kadar azalma gösterir.