Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri

MAKYAJ MALZEMELERİNİN SON KULLANMA

MAKYAJ MALZEMELERİNİN SON KULLANMA TARİHLERİ

Kullanım tarihi geçen makyaj malzemeleri cilt sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Son kullanma tarihi bilinmeden uygulanan fondöten ve pudralar geniş gözeneklerden başlayarak çeşitli cilt sorunlarına neden olurken, rimel ve eyelııner gibi göz makyaj ürünleri de gözde şişlik, kızarıklık ve bulanık görme gibi sorunlara neden olabilirler.

makyaj-temizlik-crop_orig

 

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihleri

  • Kozmetik ürünün üzerinde bulunan 12M ürünün 12 ay sonra atılması gerektiğini belirtmektedir. 24M ise 24 ay sonra ürünün kullanım tarihinin dolacağını ifade eder.
  • Likit ürünlerin kullanım süreleri daha kısadır. Örneğin cilde sürekli uygulanan fondötenler 1 seneye kadar kullanılabilirler.
  • Daha likit olan ürünlerden olan dudak parlatıcıları ise en fazla 6 ay kullanılmalıdır.
  • Rimel ve eyelıner gibi kirpik şekillendirici ve gözlere anlam katan makyaj malzemelerinin kullanım süreleri 6 aydır. Devamlı havayla temas halinde olmalarından dolayı kurudukları an atılmalıdır.
  • Kozmetik kremlerin kullanım süreleri 3 aya düşmektedir. Bunun nedeni kavanoz halinde olan ürünlerin daha fazla mikrop barındırması olasılığıdır. Krem kavanozlarının üzerinde yer alan ibarelerde size bu konu hakkında fikir vermektedir.
  • Makyaj da kullanılan kuru yapılı ürünlerin kullanım süresi çok daha uzundur. Bunun nedeni içlerinde sıvı bulunmamasıdır. Far ve allık gibi ürünler 2 sene boyunca kullanılabilirler.
  • Pudralar ise katı kıvamlı olmalarına rağmen cilde sürüldükleri için daha dikkatli kontrol edilerek uygulanmalıdır. Bir makyaj malzemesinin bozulup bozulmadığını sürülüşünden ve kokusundan da anlayabilirsiniz.