Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kil Maskesi Nasıl Yapılır ?

Kil maskesi yapmak için

Kil maskesi yapmak için öncelikle iyi kalitede bir kil seçmiş olmanız gerekir. Seçtiğiniz bu kilden 2 ya da 3 yemek kaşığı alın. Cam ya da seramik bir kabın içerisine kili koyun. Daha sonra düşük mineralli olmasına özen gösterdiğiniz suyu ilave edin. Kilin üzerini yaklaşık 5 milimetre kadar geçen su, maskeniz için yeterli olacaktır. Bu suyun miktarı ise yaklaşık 3 yemek kaşığına tekabül etmektedir. Suyun dinlenmiş bir şişe suyu olmasına da özen gösterin.

Bir araya getirdiğiniz kili ve suyu hemen karıştırma girişiminde bulunmayın. Karıştırmadan önce yarım saat ile bir saat arasında bir süre beklemesiniz sağlayın. Suyu ve kili hemen karıştırmak isterseniz çamur gibi yapış yapış bir maske elde edebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka dinlendirme işlemini uygulayın. Katı olan karışıma biraz su ekleyerek yumuşatabilir, cıvık olan karışıma ise bir miktar daha kil takviyesi yaparak tam ve doğru bir kıvam elde edebilirsiniz. Yoğurt kıvamına getirmiş olduğunuz kil maskesi, artık yüzünüze ve boynunuza sürmeniz için idealdir. Göz çevrenizden uzak tutarak, bir fırça yardımı ile ya da parmaklarınızda maskeyi iyice yüzünüze sürün. Sürmüş olduğunuz maskeyi kendi halinde kuruması için bırakın. Bu sırada gülmek, konuşmak ve benzeri davranışlardan da kaçının. Maskenin üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olacak şeyler yapmayın. Maske tamamen kuruduğunda gül suyu ya da yine şişe suyu ile yüzünüzü iyice temizleyin. Oldukça yumuşak bir havlu ya da pamuk yardımıyla yüzünüzü kurulayın.

 

Kil Maskesi Kullanımı

Kil maskesi çok sık uygulamanız gereken bir maske değildir. Bundan dolayı da haftada yalnızca bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Üstelik aşırı kullanımlarda ortaya çıkabilecek birçok olumsuz etkiye karşı da korunmanız için kil maskesini haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

 

Formülü

  • 2-3 yemek kaşığı kil
  • 3 yemek kaşığı az mineralli su

Bu iki malzemeyi bir kapta buluşturun ve yarım saat, bir saat sonra iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayıp doğal halinde kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi bol su ve gül suyu ile temizleyin.