Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Havuz Sonrası Cilt Bakımı

HAVUZ SONRASI CİLT BAKIMI

havuzdan-sonra-sac-bakimi

HAVUZ SONRASI CİLT BAKIMI

Merhaba Modabulteni.Net Okuyucuları;

Bu yazımızda yaz aylarında çok sık kullandığımız havuz’lardan sonraki cilt bakımına değineceğiz.

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencelerinden birisi de havuz keyfidir bunu büyük küçük herkes bilir. Havuzlarda hijyen şartlarının sağlanabilmesi için  klor başta olmak üzere bazı kimyasal maddelerin kullanılıyor olması ise, cilt bakımı açısından pek de faydalı olduğu söylenemeyecek uygulamalardır. Yaz aylarında havuz sonrası cilt bakımı cildinizin hassas yapısının korunabilmesi ve canlı görüntüsünün devamlılığı açısından dikkat etmemiz gereken bir uygulamadır.

 

Havuzda Hangi Kimyasallar Kullanılmaktadır?

Yüzme havuzlarında, yönetmelikler gereğince kullanılmakta olan üç ana kimyasal madde bulunmaktadır.

1.2 ve 2 yoğunluk aralığında klor,

7 oranında PH düşürücü ve yosun önleyici.

Ayrıca havuz motorları kapatıldığı zamanlarda ve akşamları çöktürücü denilen ve su içerisindeki zerreciklerin zemine inmesini sağlayan kimyasal maddenin kullanımı da söz konusudur.

 

Klor Cilde Zararlı Mıdır?

Klor bir kimyasal madde olarak yakıcı bir etkiye sahiptir ve cildinizi kurutmaktadır. Havuzdan çıktıktan sonra yoğun su ile anında duş alınmalı ve mümkün olduğunca çabuk şekilde duş jeli ve şampuanbanyo yapılmalıdır. Böylelikle klor ve diğer kimyasallar ciltten temizlenecek, olası yan etkileri ortadan kaldırılacaktır.

 

Havuz Sonrasında Klor Ciltten Nasıl Temizlenmelidir?

Klor cildinizi kurutan bir etkiye sahiptir ki, bu özellikle baş derinizde ciddi boyutlarda tahribat yaratarak, saçlarınızın dökülmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle havuzdan sonra mutlaka tanzikli bir duş başlığı kullanılarak iyice durulanarak duş alınmalı, akabinde vücut şampuanı da kullanılarak ılık bir banyo yapılmalıdır. Saç dipleri en az üç kez, masaj yapılarak yıkanmalı ve bu konuda etkili bir şampuan tercih edilmeli.

 

Tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden birisi olarak da, bir kova içerisinde ılık su doldurulduktan sonra, içerisine bir miktar sirke dökülerek hazırlanan sirkeli suyun, durulanma amacı ile kullanılmasıdır. Sirkeli su vücudunuzun üzerine yapışmış durumdaki bütün kimyasal maddeleri ve yağı temizlemenizi sağlayacaktır. Cildiniz ve saçlarınız üzerinde rahatlatıcı bir bakım etkisi bulunan sirkeli su kullanımının ardından, normal su ile durulanabilir veya duş jeliniz ile tekrar banyo yaparak sirke kokusunun etkisinden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

Havuza girdikten sonra, duş almadan oturulmamalı, ıslak bikini ve mayo ile oturmak konusunda da son derece dikkatli olunmalıdır. Gerek giysileriniz, gerek cildiniz için, üzerinizde kuruyan klor alerjik reaksiyonlara yol açabileceği gibi, cilt üzerindeki olumsuz etkileri ile de risk oluşturmaktadır.