Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayramda kilo almamak için 10 öneri

Bayramlarda sevdiklerinizle birlikte hazırladığınız
Bayramlarda sevdiklerinizle birlikte hazırladığınız leziz yemekler ve ihtişamlı sofralar her ne kadar cezbedici görünse de bu dönemde yemeği fazla kaçırdığınızda hem sağlık hem de kilo alma açısından tehlike sinyalleri çalmaya başlayabilir. İşte bayramda kilo almamak için öneriler…

1 – Yemeklere çorba ile başlayın

Yemek öncesi çorba içmek, mideyi yemeğe hazırlamanın yanında fazla yemeyi de önlemenin iyi bir yolu. Lifli sebze çorbaları düzenli bir sindirim için doğru alternatifler arasında bulunuyor.

2 – Su tüketmeyi unutmayın

Bayram boyunca ikram edilen çay ve kahvelerin hepsini geri çevirmek mümkün olmasa da bu dönemde su içmeyi ihmal etmeyin. Çay ve kahve yerine olabildiğince fazla su tüketmeye özen gösterin.

3 – Tabağınıza bol sebze ve salata alın

Zengin yemek sofralarında tabağınızı yağlı ve ağır yemeklerle doldurmaktansa sebze ve salata gibi sağlıklı seçeneklere yönelmeye özen gösterin.

4 – Tatlı porsiyonlarınızı sınırlayın

Bayramda ikram edilen tatlıları günde en fazla bir veya iki porsiyonla sınırlamanız tatlıdan alınan kaloriyi de en aza indirir.

5 – Sütlü tatlılara yönelin

Şerbetli ve ağır tatlılar yerine bu dönemde sütlü tatlılara yönelmek hem sağlık hem de kalori açısından daha faydalı.

6 – Spor yapmayı ihmal etmeyin

Bayramda her ne kadar eş dost ziyareti ile zaman geçse de günün bir bölümünde hareket etmeye ve spor yapmaya da vakit ayırın ve bu dönemde aldığınız kalorileri spor yaparak yakmaya çalışın.

7 – Öğünler arası denge kurun

Ağır bir öğle yemeği sonrasında akşam yemeğinde daha az yemek hem sindirim sisteminizi rahatlatır hem de fazla kilolarla baş etmenizi kolay hale getirir.

8 – Bitki çayları için

Çay, kahve ve kola gibi kafein ve asit deposu içecekler yerine mümkünse sağlıklı alternatiflerden olan bitki çayları ve yeşil çay gibi seçenekleri değerlendirebilir ve kafeinin zararlı etkilerini minimuma indirebilirsiniz.

9 – Öğünlerinizde mutlaka yoğurt ve ayran tüketin

Yemeklerin yanında yoğurt ve ayran gibi seçeneklere yer vererek kan şekerinizi dengeleyebilir ve açlık hissi ile kolayca baş edebilirsiniz.

10 – Yemeklerinizi yavaş yiyin

Tokluk hissinin beyne 20 dakikada ulaştığı düşünülürse yemeklerinizi ağır yemeniz sizi fazla yemek yeme riskinden de uzak tutar.