Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Selülit Nedir ? Nasıl Kurtulunur

Peki, selülit nedir? Selülit,

Peki, selülit nedir?

Selülit, derinin altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi nedeniyle oluşan ve kol, kalça ve bacak bölgelerinde toplanan bir dolaşım bozukluğudur. Portakal kabuğuna benzer görünümüyle kolayca fark edilebilir ve genetik veya hormonal yapıyla, yaşam tarzı nedeniyle oluşabilir. Zamanla selülitin sinir hücrelerinin üzerine yerleşmesi ve yaptığı basınç nedeniyle ileri seviyelerde acı ve ağrıya sebep olabilir. Genel algının aksine, selülitin kiloyla bir ilgili yoktur, bu bir dolaşım bozukluğu olduğundan çok zayıf kişilerde de görülebilir. Aynı şekilde yaşla aralarında herhangi bir bağ bulunmaz, yani ergenlik döneminden sonra her yaşta oluşması mümkün.


Kurtulmak için ne yapmalı?

Dengeli beslenme yani doymuş yağ , kahve, s,gara, alkol, şeker, tuz ve karbonhidrat alımının en aza indirilerek sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi selülite karşı en güçlü silahımız. Ancak bu bir dolaşım bozukluğu olduğundan, aynı zamanda spor yaparak dolaşımı artırmamız gerekiyor. Sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülen selülit kilo verince yok olmuyor. Yani beslenme ve spor olmadan ondan kurtulmamız mümkün değil. Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme ve ip atlamak selülit düşmanı sporlar arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra ek kuvvet olarak banyoda veya banyodan sonra selülitli bölgelerinize dairesel hareketlerle, bastırmadan yumuşakça ovalayarak masaj yapın. Bu, o bölgelerdeki dolaşımın artmasına destek olacaktır. Bu masajı masaj yağları veya selüliti önleyen kremlerle daha etkili hale de getirebilirsiniz. Örneğin çilek yağı, portakal yağı, kahve telvesi, susam yağı ve deniz kumu gibi malzemelerle yapacağınız masajlar, doğru beslenme ve sporla kısa sürede harika bacaklara kavuşabilirsiniz! Ancak bir kere def ettikten sonra selülit bir daha geri gelmeyecek diye bir durum yok. Yaşam tarzınızı eski haline getirirseniz, yeniden selülitleri görmeye başlarsınız. Tuz depolanmaması için bolca su içilmeli.