Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nefes Teknikleri İle Zayıflama

Nefes Teknikleri Metabolizmayı Hızlandırmak

Nefes Teknikleri Metabolizmayı Hızlandırmak için Uygulanabilir mi?

Elbette her öğünde ölçüyü kaçırıp nefes tekniklerine yüklenerek zayıflayamazsınız. Ama eğer metabolizma hızınız düşükse ve/veya sindirim sisteminizde düzensizlik varsa gündelik rutininize ekleyeceğiniz nefes teknikleriyle zayıflama sürecinize ve ideal kilonuzu korumaya kesinlikle ciddi bir destek sağlayabilirsiniz. Özellikle bel ve karın çevresindeki yağ hücrelerinin  tahliyesi için alacağınız destekten bahsediyorum. Nefes alma ritmimiz sağlığımızın en önemli belirleyicilerindendir. Dikkat ettiyseniz, hasta insanların sık sık ve kısa, hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı insanlarınsa daha uzun aralıklarla sakin nefes alıp verdiklerini fark edersiniz. Nefes alma ve verme işlemi gün boyunca tam bir konsantrasyonla kontrol altında tutabileceğimiz bir sistem değildir. Nefes alma ve verme işlemi, merkezi sinir sistemimiz tarafından, fiziksel bedenimizin kondisyonu ve zihinsel olarak bulunduğumuz duruma göre değişen, otomatik biçimde gerçekleştirilen bir mekanizmadır. Nefes alma ritmimizi belirleyen çok fazla etken olduğu halde özellikle akciğer, solunum yolları, kalp rahatsızlıkları ve ideal beden üzerinde kiloya sahip olmanın yanında stres kaynaklı oluşan anksiyete, panik atak ve depresyon belirtilerinin nefes alma ritmini bozduğunu söyleyebiliriz. Yani merkezi sinir sistemi dengede olmadığında nefesin ritmi de dengesini kaybeder.

Ayurveda, nefesin zihnin aynası olduğunu söyleyerek bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz arasındaki en kuvvetli ve hızlı köprü olduğunun altını çizer. Nefes, bedenimizde serbestçe dolaşabildiğinde kendimizi sağlıklı ve hayat dolu hissederiz. Nefes engellendiğindeyse yorgunluk ve hastalıklar ortaya çıkar. Eskiden ne sakinleştirici haplar ne de psikologlar vardı. Psikosomatik rahatsızlıklar baş gösterdiğinde insanlar ne yapıyorlardı? İnsanlar binlerce yıldır fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedenlerinde dengeyi sağlamak ve korumak için nefes tekniklerini kullanıyorlardı…

Bunlar, günümüzde yeni uygulanmaya başlanmış olan, nefes alıp vermek için “ağzın” kullanıldığı nefes terapi teknikleri kesinlikle değildir! Size önereceğim, zayıflamak için kullandığımız teknikler de “yoga ilmine dayalı kadim nefes teknikleri”dir.

Kapala Bhati nefesini kimler uygulamamalı?

• Hamileler

• Regl dönemindekiler

• Bronşiti olanlar

• Kalp rahatsızlıkları (altı ay içinde kalp krizi ve kardiyovasküler rahatsızlıklar) geçirenler

• Akciğer zarı iltihabı olanlar

• Zatürre şikayeti olanlar

• Kemoterapi ve radyo terapi süresince

• Yakın zamanlarda epilepsi geçirenler

• Kanser vakaları

Kadim nefes tekniklerini günümüz konvansiyonel Batı tıbbı da yavaş yavaş keşfetmeye ve şifalandırıcı etkilerini açıklayabilmek için üzerinde klinik araştırmalar yapmaya başladı.

Dünyaca ünlü bazı doktorlar ve klinikler tarafından tedavi süreçlerine dahil edilen bu nefes egzersizleri, özellikle ruhsal ve psikolojik rahatsızlıkların ve stres yüklü, depresif ve endişeli bir zihnin şifalanmasında ciddi rol almaktadır. Bunları öğrenmek hiç de zor değil, hatta “Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi” çatısı altında ben her ay dört saatlik bir seminerde tüm bu faydaları sağlayan nefes tekniklerini uygu katılamayanlar için, orada öğrettiğim tüm bilgi ve teknikleri “Nefeste Saklı Hayat” kitabının yanında çıkardığım “Ebru Şinik ile Gündelik Yaşam İçin Kadim Nefes Teknikleri” isimli eğitim DVD’sinde gösterdim. Size bu DVD’de de yer alan, “metabolizmanızı hızlandırmak ve zayıflamak” için kullanacağınız en sevilen tekniği nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağım. ( Görsel: JUAN ALDABALDETRECU)

Tekrarlıyorum, nefes teknikleriyle metabolizmanızı hızlandırabilir, özellikle karın, bel ve çevresindeki yağ hücrelerini öncelikli olarak bedeninizden tahliye edebilirsiniz. Elbette ölçüsüzce sürekli yemek yiyerek bunu yapamazsınız. Ama öğünlerinizi normal miktarlarda, abartmadan yediğiniz sürece, zayıflatan kadim nefes tekniklerinden ciddi fayda görürsünüz.

“Ateş Nefesi” diye de bilinen “Kapala Bhati”, kadim nefes tekniğidir. Bu nefes tekniğiyle ilgili yine bazı uyarılarda bulunacağım:

• Bu tekniği ana yemekten hemen sonra tok ve dolu bir karınla yapmamalısınız.

• Asla uzanarak uygulamamalı, bağdaş kurup yerde dik bir şekilde oturmalısınız.

• Omuriliğiniz 90 derecelik açıda dik durmalı.

• Gözlerinizi nazikçe kapalı tutmalısınız.

• Dil ucunuz “firepoint” noktasında olmalı.

• Asla kendinizi zorlamamalı, konfor alanınızın dışına çıkmamalısınız.

 

SAY SAY BİTMEZ…

Kapala Bhati nefesinin faydaları saymakla bitmez. Çünkü nefes…

• Metabolizmayı hızlandırır ve özellikle göbek ve bel çevresindeki yağ tahliyesi için çok etkilidir.

• Yaşama gücünü dengeler ve gençleştiricidir.

• Yüksek kolesterolü dengeler.

• Kalbe ve diyaframa masaj yapar.

• Prostat bezlerine masaj yapar ve prostatı küçültür.

• Yumurtalıklarda yer alan tümörlere, yağlı karaciğere ve diyaframa iyi gelir.

• Kemik iliğine “prana” taşır, alyuvarları çoğaltır.

• Toksinlerden temizler, anksiyete ve depresyonu yok eder.

• Serotonin, melatonin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını destekler; rahatlatır, neşe ve saadet hisleri oluşturur.

• Sempatik ve parasempatik sistemi dengeler.

Bunlar dışında, nefes teknikleri aynen ilaçlar gibidir. Nasıl ki herkes her ilacı kullanmamalıysa, aynı şey nefes tekniği için de geçerli. Çünkü nefes tekniklerinin yan etkiden çok daha öte olan kontrendikasyonları vardır. Yani eğer daha önce bazı rahatsızlıklar geçirdiyseniz ve bunların halihazırda bir kısmı devam ediyorsa her nefes tekniğini kesinlikle uygulamamanız gerekir, yoksa zarar görme olasılığınız oldukça yüksektir. O yüzden siz siz olun, herhangi bir nefes tekniğini çalışmadan önce eğitmeninize lütfen kontrendikasyonlarını, yani bunu kimlerin uygulamaması gerektiğini sorun.

Son olarak, Kapala Bhati nefes tekniğine ait detayları “Nefeste Saklı Hayat” kitabımda bulabilirsiniz. Ateş nefesi uygulamasını izlemek için Yükselen Çağ YouTube kanalımızdaki linke tıklayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: EBRU ŞİNİK

ELLE EYLÜL 2017 SAYISINDAN ALINMIŞTIR.

Alıntı: https://www.elle.com.tr/guzellik/saglik/nefes-teknikleriyle-zayiflamak-mumkun-mu