Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadınlarda saç dökülmesine dikkat!

Saç dökülmesi her kadının

Saç dökülmesi her kadının en çok sıkıntı yaşadığı problemlerden biridir. Gelin, bunun önüne geçmek için ne yapılması gerektiğini uzmanından öğrenelim

Kadınların en önemli aksesuarlarından biri saçları olunca, saç dökülmesi de haliyle en can sıkıcı problemlerden biri… Peki bunun önüne geçmek mümküm mü?

Dr. Emrah Çinik, saç dökülmesinin erkek ve kadın ayrımı olmadan hemen herkesin ortak sorunu olduğunu belirterek, “Ancak psikolojik olarak olumsuz etki kadınlarda daha belirgindir.

saç dökülmesi nasıl durdurulur
sac dökülmesi önleme

Bu sorunla baş etmenin birçok yolu bulunmakla beraber saç dökülmelerinin önüne geçmek ancak erken dönemde uygulanacak olan Saç mezoterapisi ve PRP tedavisi ile mümkün olabilir” dedi.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nedir?

 

Kadınlarda saç dökülmesinin en büyük sebebinin genetik olduğunu kaydeden Dr. Çinik, “Kadınların saç dökülme problemlerinin önemli nedeni genetik faktörlerdir.

Diğer sebep hormon dengesizlikleri. Kadınlarda görülen saç zayıflama ve dökülmesinin önemli bir nedeni de hormon dengesizlikleri ve hormon tedavileridir. Kullanılan doğum kontrol hapları saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

“Demir eksikliği, kadınlardaki saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir”

Diğer sebep, tiroid hastalığı. Tiroid bezinin fazla ve az çalışması ile ilgili yaşanan hormon bozukluğu sırasında saç dökülmesi görülür. Demir eksikliği de etkiliyor.

Demir eksikliği anemisi, ağır adet kanamalarından kaynaklanabilir. Demir eksikliği, kadınların saçlarının zayıf görünümlü olması ve kadınlardaki saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Diğer sebepler kullanılan ilaçlar, dengesiz beslenme ve stres. Yetersiz beslenme de saç dökülmesine neden olan etkenlerden biridir.
Özellikle bilinçsiz yapılan diyetlerde vitamin, proteinin, minerallerin yeterli düzeyde alınamaması.

Stres kaynağı olan her etken, olumsuz etkisini saçlarda da,saç seyrelmesi,saçın zayıflaması ve dökülmesi şeklinde gösterecektir” ifadelerini kaydetti.

Kadınlarda saç dökülmesinin 3 değişik şekilde olabildiğini ifade eden Dr. Çinik, bunları şöyle sıraladı:

Genel: Genetik faktörler sıklıkla etkilidir.Başın her tarafında genel bir dökülme ve seyrelme şeklindedir.

Üstlerde: Başın üst bölgesininde olur. Ön saç çizgisi bölgesi sağlam kalır. Ludwig sınıflamasına göre 3 değişik evrede görülebilir. Hafif derecede bir dökülmeden, ileri derecede tam saç kayıplarına kadar olabilir.

Önlerde: Erkeklerde olduğu gibi önlerde olur. Alın genişler.

“Bu kadınlar genel hormonal yönden sağlıklıdırlar”

Kadınlarda saç dökülmesinin, saç köklerinde artmış hormon etkisine (dihidro-testosteron) bağlı olduğunu ifade eden Dr. Çinik, “Buna karşı, bu kadınlar genel hormonal yönden sağlıklıdırlar. Tedavisi, genel ve yaygın saç dökülmesi olan kadınlarda başın arkasındaki saçlarda da dökülme varsa, nakil edilen saçların da dökülmesi riski vardır. Bu nedenle, kadınlardaki genel ve tepe bölgesindeki saç kayıplarında ilk tedavi yöntemi medikal ilaç tedavisi (minoxidil)ve saç dökülme tedavileridir” dedi.