Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

Göz kalemi, bronzer veya

Göz kalemi, bronzer veya aydınlatıcı gibi makyaj ürünlerinden çok daha büyük bir geçmişe sahip bir makyaj ürünüdür. Pek çok kızın ilk makyaj malzemelerinden bir tanesi göz kalemidir. Hem uygun fiyatlı oluşu hem de çok işlevli oluşu ilk makyaj malzemelerinizden biri olmasının nedenidir.

Göz kalemi Türk toplumunda özellikle siyah rengi ile bilinir. Sürmeye benzeyen bir şekilde gözün iç kısmına keskin bir şekilde uygulandığını pek çok insan görmüştür. Öyle ki bazen çok alakasız makyajlarda bile kullanılır. Çok yumuşak bir göz makyajı, siyah bir göz kalemi ile keskinleştirilebilir.

Göz kalemi çok bilinen bir makyaj malzemesi olsa da uygulanmasında bilinen bazı yanlışlar vardır. Göz kalemi nasıl çekilir? Göz kalemi satın alırken hangi renkler tercih edilmelidir? Göz kalemi sürme sırasında bir göz illüzyonu yaratılabilir mi?

Göz kalemi çekme bilinen en eski makyajlardan biridir. Uzun yıllardır siyah renk göz kalemi revaçta olmuştur. Siyah renk göz kalemi gözün renginin daha belirgin olmasını sağlar. Göz hatlarını çerçeveleyerek, gözü belirginleştirir.

Göze yoğunlaştırır ancak her makyaja uyumlu olmaz. Çok günlük bir makyaj tercih ettiğinizde simsiyah bir göz kalemi, makyajını ile uyumlu olmayacaktır. Siyah göz kalemi biraz daha özel günlerde kullanılması gereken bir makyaj malzemesidir. Özellikle dumanlı gözlerle uyum gösterebilecek bir makyaj malzemesidir.

Göz kalemi birden farklı şekillerde göze uygulanır. İlk uygulama şekli göz kapağınadır. Yumuşak uçlu göz kalemleri, göz kapaklarına far niyetine uygulanabilir. Bir fırça ile dağıtılarak homojen bir görüntünün elde edilmesi sağlanır. Göz kapağına uygulanacak bir göz kaleminde istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Göz kaleminin ikinci uygulama şekli kirpik diplerine uygulamadır. Kirpik dipleri arasında boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar dıştan göz kalemiyle doldurulabilir. Bu işlem gözün yukarı çekilmesini sağlar. Göz hattınız daha belirgin hale gelir ve daha güçlü bakışlar elde edebilirsiniz.

Günlük hayatınızda kolaylıkla uygulanan ve gözün duruşu üzerine büyük bir etki gösteren bir uygulamadır. Bu uygulama için seçilecek olan kalemler kirpiklerinizin rengiyle uyumlu olmalıdır. Siyah rengi tercih ederseniz en iyi belirginliği yakalarsınız. Kaleminizin ucu ince olursa doğallıktan uzaklaşmazsınız.

Eğer açık renkli ve doğal bir makyajınız varsa kahverengi bir kalemle kirpik diplerinizi doldurabilirsiniz. Sarı kirpikleriniz varsa açık kahverengi sizin için doğru renk olacaktır.

Göz kaleminin üçüncü uygulama şekli kirpik diplerinizi gözünüzün içinden doldurmaktır. Kimilerine göre bu uygulama korkutucu gibi görünse de aslında çok kolaydır. Yumuşak uçlu bir göz kalemini gözünüzün iç tarafında bulunan şeridin ucuna getirdikten sonra gözlerinizi kapatarak kalemi iç tarafa doğru çekmeniz o şeridi boyamanızı sağlar.

Bu işlem kirpik diplerinizi doldurma işlemine benzer bir etki yaratmaktadır. Dıştan doldurmaya göre daha etkili bir uygulamadır. Bu uygulamada genellikle siyah göz kalemi uygulanır. Ancak kirpiklerinizin rengi açıksa kahverengi daha doğru bir tercih olacaktır.

Göz kaleminin en bilindik ve son uygulaması göz içine kalem çekilmesidir. Bakışın ifadesini değiştirebilecek olan bu uygulama siyah renk ile yapılırsa keskin bir hat sağlanır. Gözde direk belli olur. Kişiye olduğundan daha sert bir ifade kazandırılır.

Günlük makyajlarda siyah göz kalemi ağır kaçabilmektedir. Bunun yerine koyu kahverengi kullanılması daha yumuşak bir geçiş sağlar. Göz hatlarınızı belirginleştirirken daha doğal bir görüntü elde edersiniz. Göz içine çekilecek olan ten rengi bir kalem ise aceleniz olduğunda sizi kurtaracak bir makyaj hilesidir. Uyku mahmuru gözleri daha açık göstererek, sizi bir adım daha iyi gösterir.