Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Elma Sirkesinin Yüz ve Vücuttaki Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları nelerdir

Elma Sirkesinin Faydaları nelerdir ? Hep birlikte öğrenelim

Alerjik reaksiyondan kaçınmak için, elma sirkesini suyla seyreltmek önemlidir. Sadece geceleri kullandığınızdan emin olun; çünkü, güneş ışığına maruz kalırsa leke oluşmasına sebep olabilir.

Salataya konmanın yanında, elma sirkesi bir güzellik ürünü olarak da inanılmaz derecede kullanışlıdır.

Yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamanın faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Öyleyse bugünün makalesini okuyun!

Elma sirkesinin, hem cildiniz hem saçınız için inanılmaz faydaları vardır –bundan sonra, bu doğal iksir olmadan yapamayacaksınız.

Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanın Faydaları Nelerdir?

Yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamak muhteşem bir fikir. Bu doğal ürünün bazı faydaları şunlardır:

Yaşlılık lekelerini azaltır

Bunun sebebi; elma sirkesinin cildinizi ölü hücrelerinden arındırıcı ve daha taze ve daha genç göstermeyi sağlayan güçlü bileşenlerden oluşmasıdır. Sadece kısa vadeli etkileri olan pahalı güzellik ürünleri almak yerine, yüzünüzü elma sirkesiyle yıkamayı deneyin.

Alfa hidroksit asitler, yüzünüzü geçen yıllardan arındırma konusunda en yakın arkadaşınız olacak.

Sadece bir yemek kaşığı elma sirkesini yarım bardak suyla seyreltin ve bir parça pamuk yardımıyla temiz yüzünüze uygulayın. 30 dakika yüzünüzü öyle bırakın. Bu bakımı 6 hafta boyunca her gün tekrar edin.

Akne ve sivilceleri azaltır

Elma sirkesi yüzünüzdeki yağın azalmasını sağlar, akne ve sivilceleri de azaltır. İçeriğindeki malik asit, aynı zamanda aknelerin ya da sivilceleri sıkmanızın sonucunda oluşan enfeksiyonları önler.

Aynı zamanda gözeneklerinizi açarak cildinizin düzgün nefes almasını sağlar. Cildiniz fazla yağlıysa (aknenin bir başka sebebi), pH seviyenizi dengeler.

Yüzünüz için harika bir losyondur

Bir parça pamuğu, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 bardak su karışımına batırın. Bunu her gece yatmadan temiz ve kuru cildinize uygulayın. Durulamaya gerek yok.

Ve koku için endişe etmeyin çünkü çabucak dağılıp gidecektir (böylece siz de yürüyen bir salata barı gibi kokmayacaksınız.)

Bu cildinizi sıkılaştıracak ve yüzünüzde daha iyi dolaşım sağlayacaktır.

Elma sirkesini cildinize uygulamak için bazı ipuçları

Bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey; saf elma sirkesini cildinize uygulayamayacağınızdır – suyla seyreltmelisiniz. Eğer bu önemli adımı takip etmezseniz alerjik bir reaksiyon oluşabilir ya da cildinizde lekeler oluşabilir. En azından, bir birim sirkeye üç birim su oranını korumalısınız. Yani bu tonikten 1 litre yapmak istiyorsanız, 250 ml elma sirkesi ve 750 ml su kullanmalısınız.

Zaman geçtikçe kullandığınız elma sirkesinin miktarını yavaş yavaş arttırabilirsiniz; fakat, asla tek başına sirke kullanmayın. Ve önceden hazırladığınız karışımı kullanmadan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun; çünkü, karışım ayrışmaya meyillidir. Aynı zamanda şu maddeleri ekleyebilirsiniz:

  • Yeşil çay
  • Cadı fındığı esanslı yağ
  • Aloe vera jeli

Yüzünüzün hassas yerlerini elma sirkesiyle yıkamadan önce, alerjik reaksiyon ya da şiddetli kaşıntı olmadığından emin olun. Çenenizde ya da elinizin üstünde deneyin. Birkaç dakika bekletin ve eğer hiçbir şey olmazsa, yüzünüze uygulamaya hazırsınız demektir.

En kolay uygulama için bir parça pamuk ya da makyaj temizleme pedi kullanın. Bazı kadınlar, günün sonunda makyajlarını temizlemek için elma sirkesi kullanıyorlar, bu üründen maksimum faydalanmak için genelde akşam yemeklerinde kullanılır.

Yüzünüzü ilk kez elma sirkesiyle yıkayacaksanız, uyguladıktan birkaç dakika sonra ılık suyla güzelce durulamanız iyi fikir. Sonrasında, daha uzun süreli uygulayabilirsiniz ve durulamayabilirsiniz.

Elma sirkesini yüzünüze sadece geceleri uygulamanız da önemli bir nokta; çünkü, eğer cildiniz güneşe maruz kalırsa lekeler ya da güneş hassasiyeti oluşabilir.

Eğer karışımınızı bir sprey şişesine boşaltırsanız, gözlerinize denk getirmediğiniz sürece, bu ferah bir uygulama olabilir. Her gün kullandığınız nemlendiricinize de elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Neden vücudunuzun geri kalanı da faydalanmasın?

Elma sirkesi sadece yüzünüz için harika bir doğal ürün değil. Vücudunuzun geri kalanında da, mesela sivilce ve siyah noktaları azaltmak için de kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin diğer kullanımları şunlardır:

Güneşin zararlarından korur

Teknik olarak, ağır bir güneş yanığından sonra su toplamasını azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Kıl dönmesini yok eder

Eğer kıl dönmesi yaşıyorsanız, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve o bölgeyi nazikçe ovun. Çünkü elma sirkesi iltihapla savaşır ve asetik asit içeriğiyle kılı yumuşatarak çıkmasını kolaylaştırır.

Kepekle savaşır

Duştan önce saç derinizi elma sirkesiyle ovarak birikmiş ölü hücrelerden arındırın. Kullandığınız şampuana da elma sirkesi katabilirsiniz. Parmak uçlarınızla kuvvetli bir şekilde ovmayı unutmayın (tırnaklarınızla değil.)

Morlukları azaltır

İltihapla savaşıp zarar görmüş deriyi onararak, morluğun geçmesini hızlandırır ve dolaşımı arttırır. Saf elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve morluğa uygulayın. Hafif bir losyon uygulamadan önce 1 saat öyle bekleyin.

Sivrisinek ısırıklarını iyileştirir

Yazın, sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları genelde kaşınır. Elma sirkesinin asidik içeriği etkili bir şekilde kaşıntıyı etkisiz hale getirir. İltihap karşıtı özelliği sayesinde şişliği alır ve iyileşme sürecini hızlandırır.